ESSA avaldab 3 raportit, mis aitavad kavandada ja arendada tööturuvajadustele vastavaid tarkvaraalaseid õppeprogramme
Õppekavade ja õppeprogrammide loomine ja ajakohastamine tarkvaraspetsialistidele on just lihtsamaks muutunud. ESSA (European Software Skills Alliance) on avaldanud 3 raportit, mis aitavad suunata tööturuvajadustele vastavate haridus- ja koolituspakkumiste kavandamist ja arendamist.
Raportite kogumik toetab organisatsioone ja õppeasutusi haridus- ja koolituspakkumiste loomisel või ajakohastamisel vastavalt turunõudlusele[1]. See on hea uudis ka õppijate jaoks, kes saavad leida ja läbida asjakohaseid ja ajakohaseid õppeprogramme kõige nõutavamate tarkvararollide jaoks.
- Raportis “How to Design Software Professionals’ Curricula” käsitletakse tulevaste tarkvaraspetsialistide koolitamiseks vajalike mitmekülgsete ja paindlike õppekavade kontseptsiooni ja disainimist.
- Certification Framework for Software Professionals on 4-tasandiline raamistik, mis sisaldab 190 üksustasandi, 47 pädevustasandi ja 9 rollitasandi sertifikaati. Raamistik tugineb 9 ESSA haridusprofiilile, mis hõlmavad 5 tarkvararolli – arendaja, DevOps-ekspert, lahendusete arhitekt, testimise spetsialist ja tehniline (tarkvara)spetsialist.
- Accreditation Standards and Criteria for Software Professionals‘ Education raport põhineb üldistel ja ainespetsiifilistel kriteeriumidel, mis järgivad Euroopa standardeid, nagu EQAVET[2] ja ESG[3] . Akrediteerimise protseduur tagab, et õppeprogrammid annavad õppuritele vajalikud oskused ja pädevused tarkvararollidesse asumiseks.
Taustaks
Euroopas on umbes 9 miljonit IKT-spetsialisti. Digitaalse kompassi (Euroopa Komisjon) 2030. aasta eesmärkide saavutamiseks on vaja tööturule lisaks 11 miljonit IKT-spetsialisti. Samal ajal kasvab ka Euroopa tarkvarasektor ning vaja on rohkem tarkvaraspetsialiste – 45% küsitletud organisatsioonidest hindab, et nad vajavad järgmise viie aasta jooksul (2021) rohkem arendajaid. ESSA soovib pakkuda vahendeid ning tööriistu, mida on vaja selleks, et rahuldada nõudlust tarkvaraoskuste ja -spetsialistide järele.
ESSA kohta
ESSA on rahvusvaheline projekt, mida rahastatakse programmi Erasmus+ raames. Projekti eesmärgiks on edendada tarkvaraoskusi ja nende omandamist Euroopas ning viia haridus- ja õppeprogrammid vastavusse turunõudlusega.
ESSA partnerid I ESSA assotsieerunud partnerid I Twitter I LinkedIn
[1]Europe’s most needed software roles and skills. (2021). European Software Skills Alliance (ESSA).
[2]European Quality Assurance Reference Framework for Vocational Education and Training.
[3]Standards and Guidelines for Quality Assurance in the European Higher Education Area (ESG). (2015).